Lawn Bowls Nova Scotia

Communities, Culture & Heritage

Back to back Junior Titles for Campbell

Braeden Campbell of the Bridgetown Lawn Bowling Club has captured his 2nd Canadian Junior Championship title with a victory in the Boy's Singles final.  Facing Rob Law (Manitoba), Campbell relied on strong draw bowls and great plays under pressure to take home Nova Scotia's newest Canadian title.  As well along with the Canadian title, the win earns him a spot as a member of the Youth Development Squad of Team Canada for the 2016-17 team. On behalf of Lawn Bowls Nova Scotia and all of it's members, congratulations Braeden on an excellent performance.  Our other Junior Team NS representative, John Siteman of Dartmouth, had a great performance with a 3-3 record in the Juniors and a strong showing in the Under-25's. The Juniors would like to thank East Coast Credit Union for their support as they represented Nova Scotia at the National Championship this year in Vancouver.

NS Singles (Dartmouth LBC)

Men's Singles-

1st Place- Steve Bezanson (Wanderers LBC)

2nd Place- Gordon Curtis (Dartmouth LBC)

3rd Place- Cameron LeFresne (Wanderers LBC)

4th Place- Raymond MacDonald (Dartmouth LBC)

Women's Singles

1st Place- Lena Cameron (Wanderers LBC)

2nd Place- Ann Marie Siteman (Dartmouth LBC)

3rd Place- Carolyn Ulch (Bedford LBC)

Apple Blossom Mixed Triples (Bridgetown LBC)

1st Place- John Siteman, Ann Marie Siteman, Raymond MacDonald (Dartmouth LBC)

2nd Place- Carolyn Ulch, Milledge Sheridan, Mike Stewart (Bedford LBC/Bridgetown LBC)

3rd Place- Cameron LeFresne, Lena Cameron, Ron Cameron (Wanderers LBC)

Early Bird Mixed Triples (Dartmouth LBC)

1st Place- Steve Ogden, Dale Kidd, Jean Kidd (Wanderers LBC)

2nd Place- Cameron LeFresne, Lindsay LeFresne, Lena Cameron (Wanderers LBC)

3rd Place- Val Bechard, Cal Bechard, Jeanette Street (Bedford LBC)

4th Place- Chris Donnachie, Jim Granville, Patti Granville (Cobequid LBC)

Janet Merry Mixed Pairs (Bedford LBC)

1st Place- Braeden Campbell, Tammy Foster-Veinot (Bridgetown LBC)

2nd Place- Jack Robar, Vicki Balcom (Wanderers LBC)

3rd Place- Cory Boudreau, Verna Murray (Dartmouth LBC)

4th Place- Pat Power, Jeanette Street (Dartmouth LBC/Bedford LBC)

NS Senior Triples (St. Mary's LBC)

Men's Senior Triples

1st Place- Chris Donnachie, Dale Kidd, Jim Granville (Cobequid)

2nd Place- Doug McLearn, Hector Comeau, Jack Robar (Bedford/Wanderers)

3rd Place- Ian MacDonald, Mike Hadley, Charles Stock (Wanderers)

4th Place- Paul Higgins, Graham Doyle, Ray Daisley (Bedford/Dartmouth)

Women's Senior Triples

1st- Debbie Foster, Anita Knox, Val Bechard (Bridgetown/St. Mary's/Bedford)

2nd Place- Alice Hadley, Anne MacDonald, Lena Cameron (Wanderers)

3rd Place- Verna Murray, Carolyn Ulch, Lorraine Bezanson (Bedford/Wanderers)

4th Place- Joanne Guilderson, Janet Kelly, Jeanette Street (Bedford)

NS Junior Men's Singles (Bridgetown LBC)

1st Place- Braeden Campbell (Bridgetown LBC)- WON GOLD AT CANADIAN JUNIORS

2nd Place- Liam Campbell (Bridgetown LBC)

3rd Place- Hamish Campbell (Bridgetown LBC)


Also representing Nova Scotia at Canadian Junior and Under-25 Championship- John Siteman (Dartmouth LBC)

Open Men's Triples (Bridgetown LBC)

1st Place- Cameron LeFresne, Braeden Campbell, Liam Campbell (Wanderers/Bridgetown)

2nd Place- Gordon Curtis, Jim Byrne, Cal Bechard (Dartmouth/Cobequid/Bedford)

3rd Place- Terry O'Neil, Adam McKerihen, Charles Stock (Wanderers)

4th Place- Dave Veinot, Jerry Publow, Gerald Hackenschmidt (Bridgetown)

Atlantic Bowls Pairs Trials (Bedford LBC)

Women's Pairs

Nova Scotia A- Verna Murray, Val Bechard (Dartmouth/Bedford)

Nova Scotia B- Lena Cameron, Ann Marie Siteman (Wanderers/Dartmouth)- Won Gold at 2016 Atlantic Bowls

Men's Pairs

Nova Scotia A- Paul Higgins, Graham Doyle (Bedford/Dartmouth)- Won Bronze at 2016 Atlantic Bowls

Nova Scotia B- Chris Donnachie, Jim Granville (Cobequid)

3rd Place- Wally Boudreau, Gordon Foster (Dartmouth)

NS Fours (Bridgetown LBC)

Men's Fours

1st Place- Cameron LeFresne, Ian MacDonald, Mark Robar, Phil Balcom (Wanderers/Dartmouth)

2nd Place- Terry O'Neil, Adam McKerihen, Bob Murray, Charles Stock (Wanderers)

Women's Fours

NS Provincial Rep- Debbie Foster, Tammy Foster-Veinot, Lorraine Bezanson, Jackie Foster (Bridgetown/Wanderers/Dartmouth)

E.W. "Silver Fox" Foster Mixed Pairs (Bridgetown LBC)

1st Place- Cameron LeFresne, Tammy Foster-Veinot (Wanderers/Bridgetown)

2nd Place- Steve Bezanson, Lorraine Bezanson (Wanderers)

3rd Place- Braeden Campbell, Terri Beckner (Bridgetown)

4th Place- Dave Veinot, Jackie Foster (Bridgetown/Dartmouth)

NS Mixed Pairs (Cobequid LBC)

1st Place- Steve Bezanson, Lorraine Bezanson (Wanderers LBC)

2nd Place- Chris Donnachie, Helen Brightman (Cobequid LBC)

3rd Place- Jim Granville, Patti Granville (Cobequid LBC)

4th Place- John Siteman, Ann Marie Siteman (Dartmouth LBC)

Atlantic Bowls Triples Trials (Dartmouth LBC)

Men's Triples

Nova Scotia A- Ian MacDonald, Mike Hadley, Doug McLearn (Wanderers/Bedford)- Won Silver at 2016 Atlantic Bowls

Nova Scotia B- Cameron LeFresne, Braeden Campbell, Mike Stewart (Wanderers/Bridgetown)- Won Gold at 2016 Atlantic Bowls

3rd Place- Dave Veinot, Jerry Publow, Gerald Hackenschmidt (Bridgetown)

4th Place- Gordon Curtis, Jim Byrne, Cal Bechard (Dartmouth/Cobequid/Bedford)

Women's Triples

Nova Scotia A- Debbie Foster, Tammy Foster-Veinot, Jackie Foster (Bridgetown/Dartmouth)- Won Gold at 2016 Atlantic Bowls

Nova Scotia B- Vivian Condran, Brenda Reesor, Bernadette Beaver (Dartmouth)

3rd Place- Ruth Bowman, Anne MacDonald, Vicki Balcom (Wanderers)

4th Place- Carolyn Ulch, Janet Kelly, Patti Granville (Bedford/Cobequid)

NS Pairs (Wanderers LBC)

Men's Pairs

1st Place- Terry O'Neil, Doug McLearn (Wanderers/Bedford)

2nd Place- Steve Ogden, Steve Bezanson (Wanderers)

3rd Place- Mark Singer, Dale Kidd (Wanderers)

Women's Pairs

1st Place- Lena Cameron, Patti Granville (Wanderers/Cobequid)

2nd Place- Verna Murray, Val Bechard (Dartmouth/Bedford)

Christie (60+) Mixed Triples (Bedford LBC)

1st Place- Cal Bechard, Val Bechard, Jeanette Street (Bedford)

2nd Place- Chris Donnachie, Jim Granville, Patti Granville (Cobequid)

3rd Place- Lily McKinnon, Willis Hebb, Nancy Hebb (Bedford)

4th Place- Gordon Foster, Heather Salmon, Joan Thomas (Dartmouth)

NS Triples (Wanderers LBC)

Men's Triples

1st Place- Steve Ogden, Steve Bezanson, Mike Hadley (Wanderers)

2nd Place- Chris Donnachie, Dale Kidd, Jim Granville (Cobequid)

Women's Triples

1st Place- Verna Murray, Carolyn Ulch, Val Bechard (Dartmouth/Bedford)

Bluenose Intermediate Championship (Bedford LBC)

Men's Club Triples

1st Place- Dartmouth A (Cory Boudreau, John Wells, Paul Knox)

2nd Place- Cobequid (Dave Mitchell, Peter Saunders, Ray Shillington)

3rd Place- Bedford A (Justin Burns, Malcolm Capstick, Richard Cobb)

4th Place- Dartmouth B (Gary Campbell, Ray MacDonald, Blaise Donovan)

Women's Club Triples

1st Place- Bedford A (Joyce Fraser, Lily McKinnn, Kaye Cranston)

2nd Place- Cobequid (Marlene Sears, Romaine Piers, Shelly Woodgate)

3rd Place- Bedford B (Carolyn Reeves, Nora Clark, Nancy Hebb)

4th Place- Dartmouth (Sue Ellen Horne, Joan Thomas, Pauline Coward)

Annual Invitational Open Triples (Cobequid LBC)

1st Place- Paul Higgins, Hector Comeau, Brenda Nearing (Bedford)

2nd Place- Vince Landry, John Driscoll, Kathy Myketyn (Dartmouth)

3rd Place- Mike Price, Peter Saunders, Bob Standing (Cobequid)

4th Place- Cory Boudreau, Raymond MacDonald, Ann Marie Siteman (Dartmouth)

Frank Hamilton Memorial Mixed Triples (St. Mary's LBC)

1st Place- Cory Boudreau, Raymond MacDonald, Janet Kelly (Dartmouth/Bedford)

2nd Place- John Siteman, Ann Marie Siteman, Heather Salmon (Dartmouth)

3rd Place- Brenda Reesor, John Driscoll, Kathy Myketyn (Dartmouth)

4th Place- Gordon Curtis, Joan MacDonald, Grame Smedley (Dartmouth/St. Mary's)

5th Place- Dave Driscoll, Vivian Condran, Ray MacDonald (Dartmouth)

Dudley Kerr Men's Triples Championship (St. Mary's LBC)

1st Place- Steve Ogden, Mark Robar, Mark Singer (Spare for Jack Robar) (Wanderers)

2nd Place- Braeden Campbell, Cameron LeFresne, Mike Stewart (Bridgetown/Wanderers)

3rd Place- Cory Boudreau, Raymond MacDonald, John Wells (Dartmouth)

4th Place- John Siteman, Liam Campbell, Charles Stock (Dartmouth/Bridgetown/Wanderers)

Clarke Women's Fours Championship (Cobequid LBC)

1st Place- Vivian Condran, Bea Boutillier, Helen Laybolt, Bernadette Beaver (Dartmouth)

2nd Place- Carolyn Ulch, Jeanette Street, Reta Crouse, Val Bechard (Bedford)

Memorial Shield Mixed Triples (Dartmouth LBC)

1st Place- Mike Hadley, Vicki Balcom, Phil Balcom (Wanderers/Dartmouth)

2nd Place- Mark Singer, Mark Robar, Lena Cameron (Wanderers)

3rd Place- Chris Donnachie, Jim Granville, Patti Granville (Cobequid)

4th Place- Debbie Foster, Raymond MacDonald, Jackie Foster (Bridgetown/Dartmouth)

Late Owl Mixed Fours (Bedford LBC)

1st Place- Braeden Campbell, Tammy Foster-Veinot, Liam Campbell, Jackie Foster (Bridgetown/Dartmouth)

2nd Place- John Siteman, John Wells, Brenda Reesor, Ann Marie Siteman (Dartmouth)

Tie-3rd Place- Mike Hadley, Alice Hadley, Vicki Balcom, Phil Balcom (Wanderers/Dartmouth)

Tie-3rd Place- Cameron LeFresne, Lena Cameron, Lilly McKinnon, Ron Cameron (Wanderers/Bedford)

Jackie Foster & Cameron LeFresne Fun Fundraiser (Wanderers LBC)

1st Place- Cory Boudreau, John Siteman, Raymond MacDonald (Dartmouth)

2nd Place- Steve Bezanson, Dale Kidd, Jean Kidd (Wanderers)