Lawn Bowls Nova Scotia

Communities, Culture & Heritage

NS Singles (Bridgetown LBC)

Men's Singles

1st Place- Braeden Campbell (Bridgetown LBC)

2nd Place- Terry O'Neil (Wanderers LBC)

3rd Place- Steve Bezanson (Wanderers LBC)

4th Place- John Siteman (Dartmouth LBC)


Women's Singles

1st Place- Ann Marie Siteman (Dartmouth LBC)

2nd Place- Lena Cameron (Wanderers LBC)

Joe Tidd Memorial Mixed Triples (Bridgetown LBC)

1st Place- Cameron LeFresne, Lindsay LeFresne, Lena Cameron (Wanderers)

2nd Place- Charles Stock, Ruth Bowman, Gerald Hackenschmidt (Wanderers/Bridgetown)

3rd Place- Dave Veinot, Tammy Foster-Veinot, Jerry Publow (Bridgetown)


Early Bird Mixed Triples (Dartmouth LBC)
1st Place- Verna Murray, Vicki Balcom, Phil Balcom (Dartmouth)
2nd Place- Steve Bezanson, Lorraine Bezanson, Dave Driscoll (Wanderers/Dartmouth)
3rd Place- Braeden Campbell, Tammy Foster-Veinot, Mike Stewart (Bridgetown)
4th Place- Mark Robar, Mike Hadley, Alice Hadley (Wanderers)

Janet Merry Mixed Pairs (Bedford LBC)

1st Place- Gordon Curtis, Maureen Boudreau (Dartmouth)

2nd Place- Braeden Campbell, Tammy Foster-Veinot (Bridgetown)

3rd Place- Doug McLearn, Louise Loughead (Bedford)

4th Place- Phil Balcom, Vicki Balcom (Dartmouth)

NS Senior Triples (2017) (Wanderers LBC)

Men's-

1st- Steve Bezanson, Doug McLearn, Dale Kidd (Wanderers)- WON GOLD AT 2017 CANADIAN SENIOR TRIPLES

2nd- Ian MacDonald, Mike Hadley, Phil Balcom (Wanderers)

3rd- Chris Donnachie, Charles Stock, Jim Granville (Wanderers)

4th- Dennis Mullane, Vince Landry, Rick Fry (Wanderers)

Women's-

1st- Debbie Foster, Anita Knox, Val Bechard (Bridgetown/St. Mary's/Bedford)- WON BRONZE AT 2017 CANADIAN SENIOR TRIPLES

2nd- Anne MacDonald, Alice Hadley, Kay Cormier (Wanderers)

3rd- Lena Cameron, Kathy Myketyn, Patti Granville (Wanderers)

4th- Carolyn Ulch, Joanne Guilderson, Lorraine Bezanson (Bedford/Wanderers)

NS Junior Singles (2017) (Dartmouth LBC)

Boy's Singles-

1st Place- Braeden Campbell (Bridgetown)

2nd Place- Liam Campbell (Bridgetown)

3rd Place- Joshua Grainger (Bedford)


Girls Singles-

1st Place- Carissa Lynch (Bedford)

2nd Place- Tammy McLearn (Bedford)

3rd Place- Emily Alford (Bedford)

Bridgetown Open Men's Triples (Bridgetown LBC)

1st Place- Jim Burbridge, Richard Sampson, Kevin Ramey (Bridgetown)

2nd Place- Cameron LeFresne, Gord Delaney, Gary Fancy (Wanderers/Bridgetown)

3rd Place- Dave Veinot, Jerry Publow, Gerald Hackenschmidt (Bridgetown)

Atlantic Trials- Triples (2017)

Men's-

NS-A- Ian MacDonald, Mike Hadley, Phil Balcom (Wanderers)

NS-B- Dave Veinot, Jerry Publow, Gerald Hackenschmidt (Bridgetown)


Women's

NS-A- Val Bechard, Jeanette Street, Lorraine Bezanson (Bedford/Wanderers)

NS-B- Lena Cameron, Kathy Myketyn, Patti Granville (Wanderers/Dartmouth)

3rd- Carolyn Ulch, Carolyn Reeves, B. MacAlpine (Bedford)

4th- Anne MacDonald, Alice Hadley, Vicki Balcom (Wanderers)


NS Pairs (2018) (St. Mary's LBC)

Men's 

1st- Ian MacDonald, Phil Balcom (Wanderers)

2nd- Steve Ogden, Steve Bezanson (Wanderers)

Women's 

1st- Tammy Foster-Veinot, Jackie Foster (Bridgetown/Dartmouth)

2nd- Lena Cameron, Patti Granville (Wanderers)

3rd- Debbie Foster, Lorraine Bezanson (Bridgetown/Wanderers)

4th- Verna Murray, Ruth Bowman (Wanderers)

E.W. "Silver Fox" Foster Mixed Pairs (Bridgetown LBC)

1st Place- Cameron LeFresne, Tammy Foster-Veinot (Wanderers/Bridgetown)

2nd Place- Charles Stock, Ruth Bowman (Wanderers)

3rd Place- Braeden Campbell, Debbie Foster (Bridgetown)

4th Place- Dave Veinot, Jackie Foster (Bridgetown/Dartmouth)

NS Fours (2018) (Wanderers LBC)

1st- Steve Ogden, Terry O'Neil, Doug McLearn, Steve Bezanson (Wanderers/Bedford)

2nd- Chris Donnachie, Mark Robar, Charles Stock, Jim Granville (Wanderers)

3rd- Braeden Campbell, Dennis Mullane, Rick Fry/Gordon Curtis (Bridgetown/Wanderers)


Women's 

1st- Lena Cameron, Ann Marie Siteman, Kathy Myketyn, Patti Granville (Wanderers/Dartmouth)

2nd- Anne MacDonald, Ruth Bowman, Vicki Balcom, Verna Murray (Wanderers/Dartmouth)

Atlantic Trials- Pairs (2017) (Bridgetown)

Men's

1st (NS-A)- Steve Bezanson, Doug McLearn (Wanderers)

2nd (NS-B)- Charles Stock, Liam Campbell (Bridgetown)

3rd- Chris Donnachie, Jim Granville (Wanderers)

4th- Cal Bechard, Gordon Curtis (Bedford/Dartmouth)

Women's

1st (NS-A)- Debbie Foster, Janet Kelly (Bridgetown/Bedford)

2nd (NS-B)- Tammy Foster-Veinot, Jackie Foster (Bridgetown/Dartmouth)

3rd- Mo Boudreau, Vivian Condran (Dartmouth)

4th- Ruth Bowman, Ann Marie Siteman (Wanderers/Dartmouth)

NS Mixed Pairs (2018) (Bedford LBC)

1st- Charles Stock, Ruth Bowman (Wanderers)

2nd- Wally Boudeau, Mo Boudreau (Dartmouth)

3rd- Mark Singer, Vicki Balcom (Wanderers)

Christie 60+ Mixed Triples (Bedford LBC)

1st Place- Paul Higgins, Hector Comeau, Brenda Nearing (Bedford)

2nd Place- Dave Driscoll, Heather Salmon, Ray MacDonald (Dartmouth)

3rd Place- Carolyn Ulch, Joanne Guilderson, Richard Cobb (Bedford)

Bluenose Championship (Wanderers LBC)

Men's Triples-

1st- Dave Driscoll, Ray MacDonald, Vince Landry (Dartmouth)


Women's Triples-

1st- Heather Salmon, Pauline Coward, Joan Thomas (Dartmouth)

Annual Invitational Open Triples (Cobequid LBC)
1st Place- Cameron LeFresne, Mike Stewart, Liam Campbell (Wanderers/Bridgetown)
2nd Place- John Driscoll, Kathy Myketyn, Carolyn McKnight (Dartmouth)
3rd Place- CENTENNIAL LBC, MONCTON
4th Place- Dennis Mullane, Rick Fry, Gordon Curtis (Wanderers)

Frank Hamilton Memorial Mixed Triples (St. Mary's LBC)

1st Place- Cory Boudreau, Maureen Boudreau, Wally Boudreau (Dartmouth)

2nd Place- Cameron LeFresne, Lindsay LeFresne, Mike Stewart (Wanderers/Bridgetown)

3rd Place- John Siteman, Ann Marie Siteman, Heather Salmon (Dartmouth)

4th Place- Dennis Mullane, Carolyn Smedley, Rick Fry (Wanderers/St. Marys)


Memorial Mixed Triples (Cobequid LBC)

1st Place- Cameron LeFresne, Chris Donnachie, Jackie Foster (Wanderers)

2nd Place- John Siteman, Vince Landry, Heather Salmon (Dartmouth)

3rd Place- Cory Boudreau, Raymond MacDonald, Ann Marie Siteman (Dartmouth)

4th Place- Dave Driscoll, Vivian Condran, John Wells (Dartmouth)

Jack Robar Memorial Men's Triples (Wanderers LBC)
1st Place- Braeden Campbell, Cameron LeFresne, Mike Stewart (Wanderers/Bridgetown)
2nd Place- Chris Donnachie, Don Murchy, Jim Granville (Wanderers)
3rd Place- Ian MacDonald, Phil Balcom, Joe Casey (Wanderers)
4th Place- Steve Ogden, Mark Robar, Mark Singer (Wanderers)

Clarke Women's Fours (Dartmouth LBC)

1st Place- Vivian Condran, Bernadette Beaver, Bea Boutillier, Vicki Balcom (Dartmouth)

2nd Place- Brenda Reesor, Joan Thomas, Diane Appleby, Carolyn McKnight (Dartmouth)

3rd Place- Joyce Fraser, Lily McKinnon, Sheila Snow, Debby Purdy (Wanderers)